Kas Sina juhid oma elu või juhib elu Sind? Kas toimetad oma eesmärkide nimel või lahmid igapäevaselt huupi? On sul raske fookust seatud eesmärkidel hoida? Loe kuidas mina fookust hoian. Ehk aitab siit mõni mõtterida Sindki.
Miks ma soovitan eesmärgid kirja panna? Sest kirja panduna muutub eesmärk oluliselt konkreetsemaks. Esiteks sunnib see Sind ennast mõtlema ja sõnastama, mis see on, mida Sa tahad. Lihtsalt eesmärgi peale mõeldes võivad mõned loogikavead sisse jääda. Eesmärgi lahti ja läbi kirjutamine sunnib mõtlema ja süvenema. Ühtlasi annab see nii alateadvusele kui universumile teada, mida täpselt soovitakse.
Tavaliselt tehakse plaane aasta alguses. Esimene kuu on kõik kenasti meeles ja tegevused töös. Ja mis siis tavaliselt juhtub? Motivatsioon kaob kuhugi, väikesed pausid tulevad sisse ja kasvavad ning peagi on meelest läinud. Aasta plaanid on tavaliselt nö suuremad asjad ja neid võib ka palju olla, siis kipub vahepeal fookus ära kaduma. Selle vastu aitab eesmärkide jagamine kvartalite, kuude ja nädalate peale. Kuidagi on vaja saada aasta eesmärk väiksemateks osadeks ja näiteks kalendrisse silma alla. Näiteks kui kasutad kalendermärkmikku, siis iga kuu lõpp võtad märkmikus õige lehe lahti ja vaatad üle mis on sel kuul tehtud ja mis jääb järgmisesse kuusse teha. Ainult niimoodi jooksvalt teemadel silma peal hoides on kõige kindlam, et mõni eesmärk poole aasta pealt juba meelest ei lähe.
Kuidas fookust hoida, kui eesmärgid on kirjas? Mina soovitan kasutada ükskõik mis meetodit, mis Sinu puhul kõige paremini töötab. On see siis app, paberkalender või seinatahvel käidavas kohas. See süsteem peab olema selline, mis Sulle sobib. Kuna me oleme kõik erinevad, siis sobib igaühele oma süsteem.
Olen ise parima süsteemi märkmiku otsingutel olnud juba mitu aastat. Pusklenud digi- ja paberkalendri vahel, püüdnud asju hoopis meelde jätta ning proovinud mitmeid märkmikke. Ja kuhu ma olen jõudnud? Ma panen kõik asjad kirja. Muidu keerleb mul kümme mõtet korraga peas, püüan pingsalt samaaegselt viit asja meelde jätta ja olen täiesti stressis. Aga panen asja paberile kirja ja saan kohe pea tühjaks, et produktiivselt parajasti töös ülesande juures olla. Ma kasutan google kalendrit, kus saavad kokku nii üritused ja kohtumised kui ajakriitilised tööülesanded. Sinna läheb kirja kõik – nii töökoosolek kui juuksur (olete märganud, et need kipuvad tihti just samale ajale), laste üritused ja pere ühised plaanid. Enam ei pea ma olema mitmes kohas korraga ja ei pea kellelegi piinlikult vabandama, et pean kohtumise ära jätma, sest mul oli kogemata juba väga ammu samale ajale arstile aeg kinni pandud. Ja mis kõige parem digikalendri juures – see on kogu aeg telefonis Sinuga kaasas. Iga hetk, kui keegi mingi aja välja pakub, saad oma ajakava kahe sekundiga järgi vaadata. Mu teekond siia seisu on olnud pikk ja keeruline aga mulle tundub, et ma olen kohal 🙂
Fookust on raske hoida ka siis, kui ülesanne ei ole meeldivate killast või tegelikult mingit sisemist kutsumust selle vastu ei ole. Mida siis teha? Kuidas end motiveerida? Vaata suuremat pilti! Elus tuleb tihti ette asju, mida ei saa ära delegeerida ja mis on lihtsalt vaja ära teha. Koolis on vaja arvutamist ja komasid õppida, kodus on vaja, nõusid pesta, lapsel on vaja mähkmeid vahetada. Kes unistab nendest töödest? Sõnastada enda jaoks nö suur eesmärk, mille jaoks on see ebameeldiv osis vajalik. Näiteks tahad kohvikut pidada aga kuidas, kui Sa arvutada ei oska. Sedapidi lähenedes hoiad oma eesmärki tüütute tegemiste juures silme ees ja oled teadlik sellest, et see on tegelikult vajalik millegi suurema ja tähtsama jaoks.
Igaühe jaoks on kuskil olemas parim lahendus. See tuleb lihtsalt proovides üles leida. Süsteemne planeerimine võimaldab haarata ohjad ja sõita läbi elu auto esiistmel. Kes tahaks selles autos silmad kinni taga istuda ja lasta elul ise autot juhtida?
Kui Sa vajad abi süsteemi loomisel või mõtlemises muutuses, siis kirjuta mulle tugi@kadrikurm.ee