Mis on decluttering? Kuidas seda kõige efektiivsemalt teha ja milleks see üldse hea on? Ja miks ma üldse ingliskeelset sõna kasutan? Sest eesti keeles koristamine ei ole päris see, millest ma tahan rääkida. Koristamine tähendab riiulilt tolmu pühkimist ja mopiga diivani alt tõmbamist, See on midagi, mida me kõik iga nädal teeme. Aga miks siis nädala pärast kõik jälle sassis on? Sellepärast, et me tõstame koristades asju (mida me tihti ei vajagi) ühest kohast teise, neid asju on palju ja nad ajavad meid iga kord närvi, Decluttering on koristamine, mille käigus ebavajalikest asjadest vabanetakse.
Kas Teil on ka nii, et peale koristamist on hea tunne? Kaua Teil see tunne umbes kestab? Umbes niikaua kui ülejäänud pere koju saabub ja elama hakkab? 🙂 Mulle meeldib, kui kõik on korras ja alati on mulle meeldinud ka mingeid vanu asju ära visata. Siiski tõeline decluttering algas minu jaoks umbes 3 kuud tagasi, kui ma Netflixist terve hooaja Marie Condo seriaali osad nädalaga ära vaatasin. See on midagi sarnast varem eetris jooksnud koristussaatele, kus saatejuht lõpus valge kindaga kapi ääri kontrollis. Jah seal visati ka asju ära aga olgem ausad, et sinna saatesse sattusid eriti räpakad ja kogujad tüübid.
Marie Condo eesmärk on panna mõtlema asja vajalikkusele. Iga asja koristades kätte võttes tuleb endale küsida – kas see asi teeb mulle rõõmu? Kui enam ei tee, siis tuleb eset tänada, et ta on Sinuga olnud, ja temast lahti lasta. Tõesti ei taha ju mõttetut träni tolmu pühkides iga kord üles tõsta? Mulle meeldib see, et Marie Condo süsteem ei sea absurdset piirangut asjadest vabaneda. Ta ei anna ette mitu paari kingi Sul kokku võib olla ja suve hakul ei pea talveriideid minema viskama. Kõik on mõistuse piires ja igaühe jaoks on oma piir, tunnetus ja vajadus. Tore on see, et ta ei keelita ka “töökorras” riideid või asju prügikasti panema vaid soosib taaskasutust. Ta eeldab, et sa ise tunned ära õiged asjad.
Miks ma sellest üldse räägin? Kõigil meil on ju oma sahtel, kapp, tuba või garaaž, mille ukse me külaliste saabudes kinni hoiame. 🙂 Kogemus näitab, et kui Su kapid ja sahtlid on korrast ära ja pahna täis, siis on ka Sinu elu teised valdkonnad sasipuntras. Näiteks on Sul palju poolikuid projekte nii peas kui töölaual. Kõike korraga ei jõua, juhe jookseb vahepeal kokku, asjad hakkavad kuhjuma ja mingi hetk enam vanemaid poolikuid asju isegi ei mäleta. Seega kogu point on less is more! Hoia kodus/peas vähem kraami ja tunned end paremini. Boonuseks on vähem koristada ka.
Tõeline väljakutse on aga hoopis see kuidas vähendada asjade pealevoolu. Kuidas teha nii, et declutteringi ei peaks poole aasta pärast uuesti tegema? Kuidas hoiduda “kraami” kokku kogunemisest? Märka kuidas asjad lihtsalt “satuvad” Su elamisse? Kas Sa tood ise asju või Sul on mõni hea lähikondne, kes ise ei raatsi midagi minema visata ja tassib kõik Sulle jutuga “ma mõtlesin, et Sul võib vaja minna”.
Enamus asjadel on ainult emotsionaalne väärtus. Kuidas tunda turvatunnet, mida asjad tekitavad ilma asjadeta. Kuidas olla rahul nende asjadega mis juba on, mitte igatseda neid, mida veel ei ole? Tuleb oma mõtlemist muuta ja see klick ja vajadus enast üles leida. Mõtlemise muutudes muutub esmalt Su vaatenurk ja siis juba tuleb tekitada uued harjumused ja on võimalik sellest tarbimise rattast maha astuda.
Sama mudelit tasub kasutada ka ülejäänud eluvaldkondades. Kas need asjad, mida Sa igapäevaselt teed meeldivad tegelikult Sulle? Kas need inimesed, kellega Sa aega veedad, meeldivad Sulle? Lase minna kõigil nendel asjadel, töödel ja suhetel, mis enam Sulle rõõmu ei paku. Hoia fookuses neid asju-inimesi ja tegele nendega, mis Su hingele rõõmu pakuvad.
Tahad ka inspiratsiooni saada? Netflixi saab esimesed 30 päeva tasuta vaadata 🙂
Kui Sa vajad abi mõtlemises muutuse tegemises, siis kirjuta mulle tugi@kadrikurm.ee