Kas Sa muretsed vahel sellepärast, et Su elus on tasakaal paigast? Minul on küll mitmeid kordi olnud tasakaalupunkti leidmisega probleeme. Õigupoolest mu teadlik meel on teoorias vägagi tugev ja ma tean, et pikemas perspektiivis on ainuvõimalik, et erinevate valdkondade vahel on balanss.
Oled kodune ema lastega? Kogu tähelepanu keskendub väikestele lastele ja nende tagajärgedega tegelemisele. Mõtled, et kui vaid käiks töö. Küll siis oleks kõik hästi. Väga hästi saab ju pere- ja tööelu siduda. Oled töötav ema? Kogu tähelepanu keskendub lõpuks saavutustele tööl ja tööalaselt edukas olemisele. Mõtled, et kui vaid oleks oma aja peremees. Küll siis planeeriks oma aega efektiivsemalt, kui ei peaks igapäevaselt kellegi teise (ettevõtte) eesmärke saavutama.
Kuidas leida tasakaal samal ajal igas eluvaldkonnas? Planeerimisega. Aega tuleb osata võtta nii suhte, laste, töö kui ka iseenda jaoks. Klassikaliselt soovitan ma oma klientidele jagada oma ööpäev kolmega. 8 tundi magamiseks, 8 tundi tööd ja 8 tundi enda/pere jaoks. Vaatle oma tänast/eilset päeva ja tunnista endale ausalt – kas Sinu ööpäev oli midagi ligilähedast sellele põhimõttele? Kui eile ei olnud just tavaline päev (mida iganes see tähendab), siis kas Sa näed korduvat mustrit?
Minul tavaliselt ei ole “tavalisi päevi”. Kui ma midagi teen, siis ma pühendun ja kaon sinna sisse nii ära. Lugemine, koristamine ja eriti kehtib see muidugi töö kohta. Kuna mul ei ole klassikalist kontoris töötamist, siis ma reguleerin oma päevi ise. Mõni päev ei tee midagi asjalikku ja mõni päev teen topelt. Selles mõttes on kodust töötamine kohusetundliku inimese jaoks saatanast. Nädalavahetused ja tööpäevad on ujuvad. Ilmselt on ka tõestatud, et kodukontoris teeb inimene ajaliselt tööd rohkem, kui ta seda kontoris teeks. Tundes tänulikkust selle privileegi eest, ei ole lihtsalt võimalik oma kohustusi ripakile jätta.
Kuidas planeerimine aitab? Mina hindan seda meelerahu, millega see võimaldab mul elule vastu minna. Teades, et mul on viimse detailini asjad läbi mõeldud. Naistel ilmselt seda probleemi ei ole, et tähtpäevad ununevad. Aga igal juhul tasub endale kalendrisse üles märkida vajalikud tegevused piisava ajavaruga enne nt lapse sünnipäeva kätte jõudmist. Mis ajaks peab tellima ära tordi või on Sul endal aega tort valmis teha? Millisel päeval on Sul aega kingitus osta? Kas Sul on üldse aega ja tahtmist pool päeva mööda poode lipata? Võib-olla tasub ostetav asi enne läbi mõelda. Nii palju lihtsam on suunduda õigesse poodi juba teada asja ostma, mitte uidata viimasel hetkel palehigis mööda kaubanduskeskust.
Ja miks mitte planeerida lisaks töö asjadele ette ka üksioleku aega iseenda jaoks, kvaliteetaega mehega või lastega suvepuhkust? Et ei juhtuks nii, et kõik puhkusepäevad veerevad mittemidagi tehes mööda ja puhkuse lõppedes ahastad, kuidas mitte midagi teha ei jõudnud. Ära siis ole järgmine kord nii kehv planeerija! 🙂
Kui Sa vajad abi süsteemi loomisel või mõtlemises muutuses, siis kirjuta mulle tugi@kadrikurm.ee