On Sul praegu unistusi ja eesmärke, mida soovid saavutada? Kui Su põhieesmärk on vastata nädala jooksul kõigile saabunud kirjadele ja elada töönädal üle ilma suuremate prohmakateta, siis on ilmselgelt midagi valesti. Mis on Sinu suur eesmärk, mille nimel Sa tegutsed? Klišeena kõlab küsimus “Kus sa näed ennast 5 aasta pärast”? aga siin on tõde taga. Kuidas Sa tead kuhupoole liikuda, kui Sa ei tea kuhu Sa välja tahad jõuda? Eesmärk annab läbi elu liikumisele mõtte. Jah see on normaalne, kui Su eesmärgid ajas muutuvad, aga ilma eesmärkideta tammud Sa paigal.
Millest Sina unistad?
Unistame me üldjuhul lapsena, kuigi peaksime ka täiskasvanuna seda aeg-ajalt tegema. Eriti juhul, kui oled rutiinsesse kodu-töö-pood rütmi sattunud ja seal pikalt olnud. Kas Sa oled oma olukorraga rahul? Kui ei ole, siis mida Sa oled ette võtnud, et olukord muutuks. Kindel on see, et samade vahenditega uut tulemust loota ei maksa! Vaja on mugavustsoonist väljatulemise pingutust.
Mida teha kui sul pole ühtki suurt unistust ja seega ka eesmärki? Soovitan mõelda lapsepõlve peale. Millest Sa siis unistasid ja mida Sulle teha meeldis? See juhatab sind õigele rajale. Üks võimalus on ka teha nimekiri asjadest, mida Sulle praegu teha meeldib. “Kaardista” oma unistused ja otsusta millisesse neist tasub enda aega ja panust investeerida.
Milline eesmärk endale seada?
Unistamine on tore aga ainult sellest tegevusest ei piisa, et oma eesmärki saavutada. Edasi liikumiseks järgmisele tasandile on vaja õige unistus eesmärgistada ja oma fookus paika panna. Pane paberile kõik plussid ja miinused, mis Sulle pähe tulevad. Näed kohe ära, kas see eesmärk Sind kõnetab ja enda poole tõmbama hakkab.
Kõik pöörded elus peavad olema läbimõeldud. Ei ole mõistlik samal päeval lahkumisavaldusega lagedale tulla, kui Sul esmakordselt äge idee pähe tuleb. Reaalsustaju ei tohi kaduda, kui unistus tekib. Kindel on see, et elektriarve on vaja ka uue kuu alguses ära maksta, ja kõht läheb tühjaks, kui kapis söök lõpeb. Seega, kui Sulle ei ole just ootamatult pärandus sülle kukkunud, mõtle läbi, kuidas Sa saaksid alustada näiteks palgatöö kõrvalt.
Kas eesmärk on ikka piisavalt suur?
Eesmärk on liiga tagasihoidlik, kui see ei tekita pisutki kõhedust. Seega mõtle suurelt, et oleks ka vajadus pingutuseks. Ilma vaeva nägemata midagi head ja suurt saavutada ei saa. Kui eesmärk on liiga lahja, siis ei teki ka vastupandamatut tahtmist seda ellu viia.
Kas eesmärk tundub alguses liiga suur?
Kui lõppeesmärk tundub suur ja hirmutav, siis võib tekkida soov käega lüüa ja oma igapäevarutiinis rahulikult edasi mõnuleda. Eesmärk tuleb lahti harutada väikesteks vahe-eesmärkideks ja tegevusteks. Kui igale üksikule tegevusele anda ajaline mõõde, siis ei tundu tegemist vajavaid asju korraga liiga palju ja ei teki tahtmist neid üldse tegemata jätta.
Kuidas end joonel hoida?
On loendamatult erinevaid tehnikaid ja app’e enda projektide ja tegemiste jälgimiseks. Kuid võtmeküsimus on siiski tegutsemine. Võib tohutult planeerida ja abivahendeid soetada, kuid reaalselt on võimalik ka tavalise paberi ja pliiatsiga hakkama saada. Planeeri oma aega ja hoia sellest kinni. Ära kuluta oma aega igapäevaselt tühja tähja peale samal ajal kurtes, et aega üldse ei ole.
Kellel on palju tegemisi ja aega kogu aeg vähe, soovitan üks päev kõik oma tegevused ajaliselt kirja panna. Päeva lõpus tasub kriitilise pilguga tulemus üle vaadata. Kas sul kulub liiga palju aega toetavatele kõrvaltegevustele? Millised neist võiksid ära delegeerida kellelegi, kes teeks sama töö ära kaks korda kiiremini? Kas sul kulub liiga palju aega teiste sissesõitudele ja nendelt pärast töölainele tagasi saamisele? Pane esmalt iseenda jaoks paika piirid, mis ajal millega tegeled. Võib-olla mõne tegevuse ajaks on mõistlik telefon hääletuks panna ja hoiad keskendudes pool ülesandele kuluvast ajast kokku? Vaata kriitilise pilguga oma ajakasutus üle ja pea meeles, et ilma tegutsemiseta ei ole tulemust!
Sea endale selline eesmärk, et Sa ärkad hommikul hea tujuga ja oled valmis tegutsemistahet.